Дали е вистина дека сите кактуси се сончеви?

Echinocactus grussonii

Echinocactus grussonii

Дали сите кактуси се од сонцето или има некои што претпочитаат да бидат заштитени од сончевите зраци? Илјада пати ни беше кажано дека овие растенија треба да бидат поставени надвор, во област каде што е директно изложена на светлина, но ... дали е тоа вистина?

Па, во огромното мнозинство на случаи да, тоа е, но постојат одредени исклучоци што е важно да се знаат за да не ја изгубиме нашата копија веднаш штом ја купиме.

Кактусите се родени во Америка, и во Северна и во Јужна, со огромно мнозинство на видови пронајдени во Латинска Америка, каде растат на отворени полиња каде врнежите се прилично слаби, а инсолацијата е доста интензивна бидејќи е близу до екваторот на Земјата. Од оваа причина, кога ќе бидат ставени во куќи, тие имаат тенденција да се етилираат, барајќи светлина, бидејќи внатрешното осветлување не е доволно за да ги задоволи нивните потреби за осветлување, бидејќи тие се хелиофили (loversубители на кралот на вездите).

Но не. Не мора да му ги ставате директно на кралот starвезда ако биле заштитени во расадникот или ако биле долго време во домот: Burnе изгореа! Иако нивната генетика е хелиофилна, ако не се навикнати, тие би станале многу слаби - всушност, многу - ако не преземете мерки за да спречите тоа да се случи. И, кои мерки се тие? Во суштина, она што треба да го направите е оди изложувајќи ги малку по малку, почнувајќи од есен или доцна зима, кога е најниска инсолацијата.

дензиспин пуфин

Дензиспин фраер. Слика од Flickr / DornenWolf

Во текот на една недела ги оставате два наутро или попладне што јас им ги давам директно, следните две недели 3 часа, следните 4 часа, ... и така прогресивно сè додека не дојде денот кога ќе бидат 24 часа. Но, пазете се, не мора да го правите ова »строго»: Ако видите дека вашите кактуси почнуваат да горат, заштитете ги, успорете за да можат да станат посилни со свое темпо.

Ако имате сомнежи, не ги оставајте настрана. Прашање 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.