Зошто ми паѓаат лисјата на сукулент?

Echevera gibbiflora var. carunculata

Echevera gibbiflora var. carunculata

Особено кога започнуваме, еден од проблемите што најчесто ги имаат суккулентите кои не се кактуси е падот на лисјата. Се разбира, кога гледаме дека паѓаат и дека останаа без ништо, неизбежно е да се грижиме ... и многу!

Зошто ми паѓаат лисјата на сукулент? Дали можам да направам нешто за да ја спасам? Allе зборуваме за сето ова подолу.

Старост

Како и сите живи суштества, така и лисјата имаат свој животен век. Некои живеат неколку месеци, други неколку години. Едно од нашите омилени растенија обично е с that што трае топлата сезона. Па тоа, ако видиме дека паѓаат долните лисја, односно оние што се најдалеку од центарот на растението, нема воопшто да се грижиме.

Ладно

Ако живееме во област каде што температурата паѓа под 0 степени, нормално е многу од сукулентите да реагираат со испуштање на лисјата. Првиот ќе биде најнизок, и ако останат незаштитени, сите би можеле да паднат. За разлика од старите лисја, кои почнуваат да стануваат кафеави, оние што биле студени, очигледно може да бидат во ред цело време.

Во овие ситуации, идеален е да се предвиди. Во есента мора да ги заштитиме најделикатните растенија во затворени простории или во стаклена градина. Ако задоцниме, ќе го земеме сукулентот и ќе го ставиме внатре во куќата, во близина на извор на топлина, во просторија во која влегува многу природна светлина.

Вишок на вода

Наводнувањето е една од најзгодните задачи за контрола, особено кога станува збор за сукуленти оттогаш лисјата брзо изгние. И ќе биде тоа, гниењето, чувството на меките лисја, што покажува дека сме ја надминале водата.

Да се ​​обиде да ги спаси, она што ќе го направиме е да ги извадиме од тенџерето и да го завиткаме земјениот леб (коренче) со неколку слоеви апсорбирачка хартија. Го оставаме на подрачје заштитено од директно сонце до следниот ден, што ќе биде кога ќе ја извадиме хартијата и ќе провериме дали ја изгубиле целата влага или не. Ако тие не го направиле тоа, ќе го превртиме коренот во хартија 24 часа. После тоа време, ние го садиме во тенџере и нема да напоиме додека не помине една недела.

Недостаток на вода

Многу е лесно да се западне во грешка да се мисли дека сукулентите се спротивставуваат на сушата. Ова н leads води да ги оставиме без вода премногу долго, толку многу што растенијата се принудени да ги испуштат лисјата за да преживеат. За да го избегнете, мора да ги наводнувате секогаш кога е потребно, оставајќи подлогата или почвата да се исушат помеѓу наводнување. Повеќе информации овде.

Еониум балсамиферум

Еониум балсамиферум

Ако се сомневате, не оставајте ги во мастило. Прашање 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ани Кенван dijo

  Здраво, мојот вкусен изглед е досаден и добрите лисја излегуваат со голема леснотија, а одозгора малите лисја се сушат, го хранам како што е препорачано, но веќе ме загрижи многу и не сакам да умре. Што да правам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ани.

   Колку често го наводнувате? Важно е да се остави почвата целосно да се исуши пред повторно наводнување, и да се чува во тенџере со дупки во основата. Исто така, не е препорачливо да се стави чинија под неа, бидејќи нејзините корени може да изгниет.

   Друга работа што ви е потребна е светлината, па ако ја имате во затворени простории мора да ја ставите во просторијата која има поголема јасност.

   Ако се сомневате, пишете ни повторно и ние ќе ви помогнеме.

   Поздрав.

 2.   Сандра dijo

  Здраво, имам тробоен шпуриум седум од многу мали и пред околу две недели го сменив тенџерето. Досега е добро, но забележав дека неколку долни лисја паѓаат и се сушат. Може ли тенџерето каде што го ставив да биде малку поголемо за неа? Дали е тоа затоа што ја направив промената во текот на зимата? Неговото наводнување е само кога земјата е сува и имам филтрирана светлина.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Сандра.

   Не се грижи. Нормално е да паднат долните лисја. Додека остатокот од растението е добро, ништо не се случува.

   Поздрав.