Како се третира 'рѓата на сукулентите?

Рѓата е габична болест

Слика - conespinas.blogspot.com

Кактусите, сукулентите и растенијата со каудекс, генерално, се суштества прилично отпорни на штетници и болести, но понекогаш невниманието ги ослабува, привлекувајќи разни микроорганизми, како што се одредени Puccinia и Melampsora, габи кои сигурно ќе ги знаете подобро со своето заедничко име: Роја.

Овој габичен непријател не се грижи каков вид растение да зарази; всушност, таа е една од најчесто забележуваните во градините и, за жал, и во колекциите. Но не грижи се: има многу што да направите за да го задржите подалеку од вашите сукуленти 😉.

Што е 'рѓа?

Постојат многу габи кои предизвикуваат 'рѓа, како што е Мелампсора

Исто така познат како црна 'рѓа, е болест пренесена од разни габи кои живеат на земја, или тие можат да бидат дури и на подлогата исто така. Како и целото негово семејство, топли и влажни средини, така и тие се многу поактивни во текот на пролетта и летото.

Но, сепак, не дозволувајте вашиот чувар да паѓа: зима со благи температури и прекумерно наводнување може да го разболи секој сочен.

Кои се симптомите?

Најчести симптоми се следниве:

 • Изглед на многу мали нерамнини и со скоро заоблен изглед на кафено-портокалова или црвеникава боја. Овие би ги виделе во телото на кактусот, или во лисјата и стеблата на сукуленти и растенија со каудекс.
 • Паѓање лист, но само ако нападот е тежок.
 • Забавување на растот. Тешко е да се види кај видови кои веќе растат бавно, како на пр Ариокарпус агавоидс, но напротив, може да се забележи и кај други, како што се оние од родот Еониум.
 • Понекогаш, цветаат надвор од сезоната. Тоа е ретко кај сукулентите, но кога растението е многу болно, може да ја потроши целата своја енергија во цветни за да се обиде да остави потомство.

Како се третира?

Хемиски лекови

Важно е да се разјасни тоа денес не постои хемиски фунгицид кој служи како лек. Ова значи дека производите што ќе ги најдеме во расадниците ќе бидат корисни за контрола на болеста до степен на намалување на симптомите и со тоа да се осигура дека имунолошкиот систем на растенијата може да ги држи настрана; но ништо друго.

Тие ќе бидат здрави некое време, но во најмал знак на слабост, повторно ќе имаат симптоми. Ако можам да направам споредба, истото се случува со обичната настинка што сите ја имаме од време на време: здрави сме неколку месеци, но има драстичен пад на температурите (на пример) и единственото нешто што го имаме се лекови кои ги ублажуваат нашите симптоми, но тие не заздравуваат.

Значи, откако го кажавме тоа, каков производ да се користи во случај кога сукулентите имаат 'рѓа? Добро тогаш, најпрепорачливи се оние кои содржат оксикарбоксин, за неговата брза ефикасност. Се разбира, треба да ги следите упатствата што се наведени на контејнерот до буквата, да не го нанесувате ако растението е изложено на сонце (почекајте зајдисонце) или во ветровити денови, како и да ставите гумени ракавици за да ги заштитите себе си.

Домашни лекови

Сулфурот во прав е добар фунгицид

Слика - plagaswiki.com

Ако претпочитаме да користиме домашни или природни производи, бакар или сулфур во прав се препорачува. И едните и другите се високо ефективни природни фунгициди, толку многу што во градинките станува полесно да се најдат производи што содржат еден или друг што можат да се користат во органското земјоделство.

Во секој случај, најверојатно ќе ви биде поевтино да ги купите директно од продавници за градина (не расадници), или од оние што продаваат малку од с.

Постојат два начина на употреба:

 • Едната е да го прскаме / посипеме растението што треба да се третира со вода и потоа да се посипе со бакар или сулфур, како да додаваме сол на салата, избегнувајќи ексцеси.
 • А другата е разредување на една или две лажици бакар или сулфур во 1л вода и прскање на растението.

Во секој случај, мора да се обидете да го сторите тоа во денови кога нема ветер, а примерокот секогаш да се третира заштитен од сонцето (или, како што рековме претходно, да чекате зајдисонце).

Исто така, многу е препорачливо да се истури малку на подлогата, а потоа и вода.

Дали може да се спречи?

Еден начин да се спречи 'рѓа е садење на растенијата во саксии со соодветен дијаметар.

Ниту една болест не може да се спречи 100%, но вистина е дека кога зборуваме за сочни растенија има некои мерки, нивното преземање ќе ни помогне да ги направиме здрави. Овие се:

 • Вода само кога е потребно, дозволувајќи подлогата или почвата да се исушат помеѓу наводнување.
 • Не надминувајте вода, бидејќи тие лесно скапуваат на овој начин.
 • Во случај да ги имате во саксии, користете подлоги со добра дренажа, што ја филтрираат водата што е можно побрзо. Исто така, не мора да ставате чинија под нив.
 • Ако ги засадиме во прилично компактна почва, идеално нешто ќе биде да се направи голема дупка и да се наполни со црн тресет измешан со 50% перлит на пример.
 • Оплоди во текот на целата сезона на растење, бидејќи за да бидат навистина здрави, им треба вода, но и храна. Useе користиме специфични ѓубрива за кактуси и други сочни, или сина нитрофоска.
 • Мора да бидете сигурни дека тие имаат простор што им е потребен да растат. Во градината, не треба да засадувате два големи вида заедно, на пример; И, ако се одгледуваат во саксија, мора да запомните да ги пресадувате на поголема на секои 2 или 3 години.

Со овие совети, 'рѓата нема многу да им пречи на сукулентите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лила Агилера dijo

  Јас многу ги сакам советите што ги прочитав и затоа многу учам да се грижам за моите кактуси и сукуленти

  1.    Моника санчез dijo

   Драго ни е што ви се допаѓаат, Лила

 2.   Noemi dijo

  Здраво, мојот кактус има 'рѓа во еден дел и како да го излечам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ноеми.

   Колку често го наводнувате? Можеби премногу наводнува и затоа излезе таа мувла. Важно е да се напои кога почвата е сува.

   Поздрав.

 3.   Ана dijo

  Добро. Имам мал кактус кој има 'рѓа, сакам да го третирам пред да го пресадам во пристојно саксија. Имам други млади кактуси и не сакам да се контаминираат. Можете ли да ми препорачате како да го третирам пациентот и како да избегнете контаминирање на останатите? Би прикачил фотографија но не ја дава таа опција. Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ана.

   Рѓата е болест предизвикана од габи, па затоа препорачувам да нанесете фунгицид кој содржи бакар.

   Поздрав.