Видови на Алое вера

Алое вера е уникатен вид

Слика – Викимедија/МиџлиДЈ

Алое вера е многу популарен вид: го одгледуваме во градини и дворови, како и на тераси или балкони. Го користиме и за наша корист, искористувајќи ги неговите лековити својства. Таа е толку присутна меѓу нас што почна да се верува дека постојат различни видови на алое вера.

Некои со бели дамки, други зелени; некои со подолги и потесни листови од другите или со различни цветови. Но Ако сакате да знаете дали постојат или различни видови на алое вера, тогаш ќе ви објасниме.

Дали постојат различни видови на алое вера?

Одговорот е: бр. За многу, многу години се мислеше така; Всушност, ако ја истражиме нејзината таксономија, односно науката која се занимава со класификација на живите суштества со нивно групирање во категории како што се семејство или пол, ќе видиме дека од 1753 година, кога Карлос Линеус и го дал името на алое вера, до 1880 година добила до 17 различни имиња:

 • Алое Барбаденсис Милер., 1768 година.
 • Алое Барбаденсис var. chinensis Хаваи, 1819 година
 • Алое киненис Студ. поранешен Бејкер, 1877 година
 • алое елонгата Мареј, 1789
 • алое флава Лице, 1805 година
 • Алое индика Ројал, 1839 година
 • Копје од алое Сите, 1890 година.
 • Алое литоралис J. König поранешен Бејкер, 1880 година ном. неважечки
 • Алое макулата Форск., 1775 година ном нелегално
 • Алое перфолијата var. барбаденсис (Мил.) Ајтон, 1789 г
 • Алое перфолијата var. вистински Л., 1753 година.
 • Алое рубесценс ДЦ., 1799 година
 • Алое вариегата Форск,.1775 година ном нелегално
 • алое вера var. chinensis (Студ. поранешен Бејкер) Бејкер, 1880 г
 • алое вера var. лансира Бејкер, 1880 година
 • алое вера var. литоралис J. König поранешен Бејкер, 1880 година
 • Алое вулгарис Лам., 1783 година

Во моментов, познато е дека од сите овие, A. maculata, A. perfoliata и A. variegata се три вида на Алое, освен A. vera.. Останатите се синоними, што значи дека се имиња кои означуваат ист вид: A. vera.

алое вера со или без дамки

Алое вера е уникатен вид

Слика - Flickr/Fotero

Белите дамки што понекогаш ги гледаме на листовите можат да создадат многу конфузија. Дали се тие различни сорти? Воопшто не: едноставно, оние што ги имаат се помлади од оние што ги немаат. Навистина: а алое вера Кога е млад, вообичаено е да има зелени листови со бели дамки, но како што расте, престанува да има толку многу, а понекогаш тие ги нема.

И не, гелот алое вера со дамки не е повеќе или помалку корисен од оној на еден без. Покрај тоа, таа е идентична. Сега да тоа мора да имате на ум дека мора да почекате растението да наполни најмалку 4 години и да процвета, бидејќи ако ги оттргнете листовите од младото алое, ќе го забавите нејзиниот раст и може да го ослабнете.

Алое вера има повеќе својства
Поврзана статија:
Алое вера: својства

Кои се карактеристиките на алое вера?

Станува збор за растение кое може или нема мало стебло долго околу 30 сантиметри, од кое никнува розета од зелени листови, со или без дамки., и месести долги до 50 сантиметри и широки околу 7 сантиметри. Неговите рабови се назабени, со заби кои се тешки на допир, но сосема безопасни, бидејќи се со големина од околу 2 милиметри. Од 4-годишна возраст почнува да цвета, создавајќи цветен кластер со жолти цветови чија висина може да достигне 1 метар.

Цветот на алое вера е жолт
Поврзана статија:
Како изгледа цветот на Алое вера?

Има тенденција да произведува неколку цицачи во текот на својот животен век, иако тие можат лесно да се одвојат од мајчиното растение штом достигнат 10 сантиметри во висина и да се засадат на друго место. Тоа ќе се прави напролет, кога минималните температури ќе надминат 15ºC.

Кои видови на алое може да се помешаат со алое вера?

Постојат неколку широко култивирани алое кои наликуваат на А. вера, како што е следново:

Алое арборесцен

Aloe aborescens е грмушесто растение

Слика - Викимедија / Тон Рулкенс

El Алое арборесцен Тоа е грмушесто растение кое достигнува висина од 1-1,5 метри. Има глаукозни зелени листови, со заби рабови. Цветовите му се групирани во гроздови и се црвено-портокалова боја. Овие никнуваат во зима-пролет, но потребни се неколку години за да цветаат.

Алое аристата (е сега Аристало аристата)

Алое аристата е сочно растение

Слика - Викимедија / Јерко-еланго

Порано познат како Алое аристата, Тоа е еден вид сочно растение со темнозелени триаголни листови со бели точки кои никогаш не губат. На нивните краеви имаат еден вид многу кратка бела коса, долга околу 1 сантиметар. Расте до 10-15 сантиметри во височина, иако може да достигне 40 сантиметри во ширина, бидејќи произведува цицачи. Цветовите се црвени, а се појавуваат во пролет.

Алое макулата (порано Алое сапонарија)

Aloe saponaria е вид на алое

Слика - Викимедија / Дигигалос

El Алое макулата Станува збор за растение со месести темнозелени листови со бели дамки кое за разлика од А. вера секогаш го одржува. Расте до 50 сантиметри во височина, а на рана возраст дава цицачи кои можат да се одвојат во пролет-лето. Цветовите му се црвеникаво портокалови, а цвета во зима и пролет.

Алое x delaetii

Aloe delaetii е сукулент

Слика – cactus-shop.com

Тоа е хибрид помеѓу Алое цилијарис x Алое сукотринДека има целосно зелени листови, без дамки, со фино назабени рабови. Достигнува 50 сантиметри во висина и дава зелено-портокалови цветови. Расте многу брзо, а многу брзо ги исфрла и цицачите.

Затоа, постои само еден вид на алое вера, и тоа е токму тоа, алое вера.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кармен Маза dijo

  Одличен каталог на Алое, особено идентификацијата на секој вид бидејќи многу луѓе ја мешаат вистинската Алое вера со другите. Алое вера има жолти цветови, а листовите и се прилично долги. поздрав