Epiphyllum angulger

Epiphyllum anguliger е висечки кактус

Слика - Фликр / Буман цветни

Постојат многу кактуси кои можат да се користат како виси растенија, но Epiphyllum angulger тој е многу посебен. Неговите стебла се многу впечатливи, и бидејќи тие остануваат зелени долго време, растението секогаш изгледа убаво.

Поради оваа причина, често се користи за украсување на внатрешноста на домовите, бидејќи исто така не му треба толку светлина како другите кактуси. Па тоа, ајде да видиме кои се неговите карактеристики и грижа.

Потекло и карактеристики на Epiphyllum angulger

El Epiphyllum angulger е епифитичен кактус ендемичен во Мексико. Тоа е растение кое достигнува приближна висина од 20 сантиметри, со лобуси и високо разгранети стебла долги до 30 сантиметри ширина до 5 сантиметри. Овие се зелени, со мазна површина и имаат ароли од кои може да никнат 1 или 2 бели влакна - не секогаш.

Цветовите му се бели и со добра големина: тие имаат должина од 20 сантиметри и ширина од 7 сантиметри. Тие се ноќни и ароматични. Плодот е јајцевиден, со дијаметар од околу 4 сантиметри, зелен, кафеав или жолт. И семето е мало, и има темна боја.

Грижа за Epiphyllum angulger

Epiphyllum anguliger е епифитичен кактус

Слика - Викимедија / Запион

Дали сакате да знаете како да се грижите за овој кактус? Ако планирате да купите, или веќе сте го направиле тоа, тогаш ќе разговараме за тоа што ви треба за да бидете здрави:

Клима

Тоа е тропско растение, типично за планинските шуми каде што живее во малку заштитени подрачја. Бидејќи стануваме епифитични, ќе откриеме дека расте на гранките на другите растенија кои се поголеми, како што се дрвјата.

Температурите мора да се одржуваат помеѓу минимум 10ºC и максимум 25ºC., иако може да издржи повисоки вредности доколку се наоѓа на место заштитено од сонце.

Локација

 • Внатрешни работи: рака Epiphyllum angulger Тоа е кактус на кој му треба многу светлина, но не мора директно да го дава. Поради оваа причина, тоа е еден од видовите кактуси што најдобро се прилагодува на внатрешноста на домот. И поради оваа причина, многу е важно да се стави во просторија каде што влегува многу светлина. Се разбира: не мора да биде до прозорецот или во близина на местата каде што има врати, бидејќи во спротивно би имало проблеми, или поради сонцето што минува низ стаклото, или поради воздушните струи што се создаваат при отворање / затворете ги вратите и поминете го кактусот.
 • Надвор: ако нема мразови, или ако сакате да бидете надвор неколку месеци, мора да го ставите во област каде што има многу светлина, но заштитена од директно сонце. На овој начин, неговите стебла ќе останат зелени и ќе може да цвета без проблеми.

Почва или подлога

Како што е епифитичен кактус, почвата треба да биде лабава и лесна така што водата може да се апсорбира што е можно побрзо. Всушност, ако се одгледува во саксија, идеално би било да се користи тресет со еднакви делови перлит. Покрај тоа, наведениот сад мора да има дупки во својата основа, бидејќи ако ги нема, водата ќе стагнира и корените ќе скапуваат.

Ако треба да се чува во градината, ќе биде подеднакво важно да расте во добро исцедена и плодна почва, бидејќи ако не беше, ќе завршеше со проблеми како резултат на вишокот на влажност.

Риего

Waterе напоиме просечно 2 пати неделно во текот на летото, оставајќи ја подлогата да се исуши помеѓу наводнување. Остатокот од годината, бидејќи не расте со иста брзина, нема да треба да се напои толку многу, бидејќи на почвата и треба подолго време да се исуши. Затоа, ќе напоиме еднаш неделно или уште помалку, сето тоа зависи од нашата клима.

Треба да користите дождовница секогаш кога е можно, и истурете вода на земјата додека не се натопи темелно. Избегнувајте навлажнување на стеблата на кактусот, бидејќи тие можат да завршат со гнили.

Претплатник

Willе платиме на Epiphyllum angulger за време на потоплите месеци од годината. Препорачуваме да користите течни ѓубрива, бидејќи тие имаат побрза ефикасност. Но, гранулите или прашоците исто така ќе работат.

Веднаш штом ќе одите применете го, прочитајте ја етикетата за да знаете точно каква доза треба да земете, и ако треба да се раствори во вода претходно или не. Премногу компост би предизвикал сериозни изгореници на коренот, а стеблата би страдале.

Множење

Epiphyllum anguliger се множи со семиња и сечи

Слика - Викимедија / Стјуарт

Најбрзиот начин е да го размножите со сечи на стебло во пролет.. Ние едноставно ќе ги исечеме и ќе ги засадиме во тенџере со почва од кактус (на распродажба овде) закопувајќи ја основата малку. Тие ќе се искорени најмногу по неколку недели.

Друга опција, но побавна, е со семе, исто така, на таа станица. Иако за да се даде растение, мора да има друг од ист вид (или род, ако сакате да направите хибриди) да цвета во исто време, бидејќи само тогаш би можеле да поминеме четка низ цвет од еден примерок преку друг од други, и така е тие ќе опрашуваат. Ако ова не е изводливо, не грижете се: сигурно можете да добиете семе во расадник во вашата област или преку Интернет.

Откако ќе ги имаме, ќе ги посееме во саксии со дупки во основата наполнети со тресет со перлит во еднакви делови. Ние нема да ги покриеме многу: доволно е да имаат малку земја на врвот. Ниту, пак, треба да бидат многу блиску еден до друг. Bedе го ставиме подножјето во полу-сенка и ќе го чуваме влажно, но не натопено со вода. Ако с goes оди добро, за еден месец тие ќе 'ртат.

Чини и болести

Тоа е кактус отпорен на штетници и болести. Нивниот главен непријател се полжавите и голтките, кои ги проголтуваат стеблата на растението како што ги правиме слатките. Тие не оставаат ништо. Затоа, моралцицидите мора да се користат како Не се пронајдени производи (Внимавајте ако има домашни животни, бидејќи е токсично за нив), или заштитувајте ги со мрежа за комарци или внатре во куќата.

Но ако се преплави, габите ќе го оштетат. Becomeе стане меко, може дури и да изгние; затоа е неопходно да се остави почвата да се исуши. И, ако стане мека или ако се појави сива или белузлава мувла, исечете ги погодените делови и третирајте со фунгицид.

Рустикалност

Најниската температура што ја поддржува е 10ºС.

Каде да купам?

Можете да ја добиете вашата копија со кликнување овде:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Матс Асплунд dijo

  Читав за Epiphyllum angulier, на шведски. Шведскиот превод беше прилично лош. За луѓето кои не се навикнати да читаат други јазици (и за растенијата), ќе биде тешко да разберат голем дел од текстот.
  Со почит, м-р