Трнова круна (Euphorbia milii)

Euphorbia milii е сочно растение

La euphorbia milii Тоа е растение кое, и покрај тоа што стеблата се добро вооружени со трње, се широко одгледувани во дворови и тераси. Има цвеќиња со многу разновидни бои, и бидејќи едвај има потреба од наводнување, може да биде добар подарок за оние луѓе кои немаат многу време да ги чуваат садовите, но бараат таков што исто така има висока украсна вредност.

Тоа е дури и идеално за одгледување на влезот на куќата, во просторија каде што има многу светлина. Затоа, Сочно е што, по секоја веројатност, можете да го чувате неколку години.

Карактеристики на euphorbia milii

Круната од трње е зимзелена грмушка

Слика - Фликр / фотокулус

Тоа е зимзелена грмушка по потекло од Мадагаскар, која расте до 150 сантиметри во височина.На Припаѓа на родот Euphorbia и е познат како Христова круна или круна од трње, бидејќи нејзините стебла се трнливи. Овие боцки се кратки, долги 1-2 сантиметри, но исто така и прави и остри, па затоа мора да се внимава при нивното ракување. Покрај тоа, и стеблата и лисјата содржат латекс, што е бела водена супстанција и е иритирачка доколку дојде во контакт со кожата.

Листовите се зелени, ланцетни и остануваат на стеблата неколку месеци, додека малку по малку се заменуваат со нови. Цветовите цветаат на пролет, и тие се групирани во inflorescences кои произлегуваат од горниот дел на растението. Тие можат да бидат црвени, розеви, жолти или бели.

Како се негува круната од трње?

La euphorbia milii тоа е растение погодно за почетници. Тој толерира високи температури и не е премногу лош за студ (но мразот го прави тоа). Дозволете ни да знаеме подолу како да се грижиме за тоа:

Локација

Трнестата круна е грмушка што мора да се чува во сончева изложбаНа Ако тоа не е можно, мора да се наоѓа на место каде што има многу јасност, колку повеќе, толку подобро. Се разбира, таа светлина секогаш мора да биде природна.

Во случај да сакаме да го одгледуваме во затворени простории, ќе го ставиме во близина на прозорецот свртен кон исток, каде што изгрева сонцето. Покрај тоа, садот треба да го ротираме секојдневно, бидејќи во спротивно некои стебла ќе имаат тенденција да растат повеќе од другите.

Почва или подлога

Цветовите на Euphorbia milii имаат прекрасни цвеќиња во боја

Главниот непријател на ова растение е вишокот на влажност. Од оваа причина, Мора да се сади во лесни почви што можат брзо да апсорбираат вода и да ја филтрираат исто така со добра стапкаНа На овој начин, исто така, ќе се осигураме дека воздухот може добро да циркулира помеѓу зрната на земјата и меѓу корените, помагајќи им да ги извршуваат своите функции нормално.

Затоа, препорачуваме да користите почва од кактус (забелешка: еуфорбиите не се кактуси, но на многу видови како нашиот протагонист им треба ист тип почва како и тие) што можете да ги купите овде, или да направиме сопствена мешавина од еднакви делови црн тресет и перлит.

Риего

Мора да го наводнувате euphorbia milii само кога земјата е сува. Се плаши од вишок на влага, па ако се сомневаме во наводнување, најдобро што можеме да направиме е да провериме дали на подлогата му треба вода или не. Постојат неколку начини да го направите ова: со дигитален метар, со стап, па дури и со мерење на садот пред и после наводнување.

Во принцип, треба да се напои на секои 3 или 4 дена во текот на летото, што е кога е потопло и, исто така, кога почвата останува влажна за помалку време. Во пролет, есен и особено во зима фреквенцијата на наводнување ќе биде помала; Всушност, ако температурите паднат под 10ºC, ќе треба да наводнувате многу малку, на секои десет или петнаесет дена.

Претплатник

Euphorbia milii е трнлив грмушка

Слика - Фликр / Динеш Валке

Theубриво на круната од трње треба да се направи во пролет и до летоНа За таа цел можеме да користиме ѓубрива во течен формат, бидејќи тие се оние што се апсорбираат најбрзо. Се разбира, прво треба да ги прочитате упатствата за употреба и да ги следите до буква, бидејќи имате тенденција да мислите дека ако додадете повеќе од наведената сума, ќе добиете дека ќе расте с and побрзо, кога навистина ќе се случи се случува токму спротивното: дека престанува да расте поради претрпено сериозно оштетување на корените.

Како ѓубрива, препорачливо е да се користат, на пример, оние што се специфични за кактуси и други сукуленти. Денес има некои кои се еколошки (се продаваат овде), и затоа е многу интересно.

Множење

La euphorbia milii се множи со исечоци во пролетНа Направете чист пресек и импрегнирајте ја основата на стеблото со хормони за искоренување во прав. Потоа засадете го во тенџере со дијаметар од околу 7 или 8 сантиметри со мешавина од еднакви делови тресет и перлит, или со подлога за сукуленти. Конечно, се напои и се остава на светло место.

Треба да наводнувате еднаш или двапати неделно за да не се дехидрира сечењето. Willе се искорени за една до две недели.

Рустикалност

Трнестата круна може да се одгледува на отворено во текот на целата година, додека температурите остануваат помеѓу максимални 40ºC и -2ºC. Овие мразови треба да бидат точни и краткотрајни.

Каде да купам?

Ако сеуште го немате вашиот euphorbia milii, Кликни тука:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.