Како да се борите и да го елиминирате пајакот?

Црвен пајак

Нашите сукуленти, генерално, се многу отпорни на штетници и болести, но ако околината е многу сува и тие се жедни, постои таков што нема да се двоуми ниту за момент да ја искористи ситуацијата: Црвен пајак.

Познат под научното име Tetranychus urticae, овој мал грин, едвај 0,5 см, е еден од најштетните непријатели што ги имаат сите растенија. Како можеме да го откриеме? И најважно, Кои лекови постојат за борба против него?

Што е пајакот?

Црвен пајак Тоа е грина, која е повеќе или помалку во овална форма, со долги нозе. Неговото тело може да биде портокало-црвено (кај жени) или жолтеникаво (кај мажи). Ја сака топлата атмосфера на пролетта, но во текот на летото кога најмногу може да се види, за жал, се храни со клетките на нашите растенија што минуваат низ лошо време.

Кои се симптомите и штетите што ги предизвикува?

Во сукулентите вистината е дека често е многу тешко да се знае дали го има овој штетник или не, но можеме да го интуираме ако видиме дека се појавиле промена на бојата на телата и / или лисјата. Со голо око ќе набудуваме ситни црвени точки, кои формираат колонии заштитени со свилени нишки. Во случај на сомневање, можеме да го провериме растението со лупа (во чаршии и на ибеј ги продаваат за 1 или 2 евра) за да можеме да го бараме.

Како контролирате / се борите?

Еколошка контрола

Глава на лук

Секогаш треба да се обидете прво да се одлучите за органски лекови, особено ако растението штотуку започнало да покажува симптоми. Покрај тоа, вреди да се проба бидејќи има неколку што можат да бидат многу ефикасни 😉:

  • Супа од лук: 100 грама лук се мацерираат преку ноќ во неколку лажици масло. Потоа, се меша со 1 литар вода и се разредува до 5% (половина од растворот на лук на десет вода). Конечно, фабриката се прска.
  • Фелтиела акарисуга: тоа е предаторски комарец на црвениот пајак, кој се храни со јајца, нимфи ​​и возрасни. Може брзо да ја убие чумата, бидејќи јаде до 30 примероци дневно.
  • Неево масло: Извлечена е од плодовите и семето на дрвото Ним (Azaradichta indica). Тоа е моќен отвратителен и инсектицид кој ги убива најчестите штетници, како што е црвениот пајак.

Хемиска контрола

Кога штетникот е широко распространет, препорачливо е да се користи акарициди што ќе ги најдеме за продажба во расадници. Се разбира, многу е важно внимателно да ја прочитате етикетата и точно да ги следите упатствата.

Се надевам дека научивте што е пајакот и како можете да го откриете на вашите кактуси и на сите видови сукуленти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

0 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.