Како да се подобри дренажата на почвата на нашите сукуленти?

Фритија пулхра

Фритија пулхра

Сукулентите се растенија кои не се толерантни на вишок вода. Со илјадници години тие еволуирале прилагодувајќи се на средина каде што врнежите се толку слаби што порите на површината на нивните тела се отвораат секое утро со цел да ги апсорбираат малите капки роса.

Во одгледувањето многу ги разгалуваме: осигуруваме дека не им недостасува ништо, ниту вода ниту храна, но дури и за да можеме да сториме повеќе за да имаат уште подобар развој. Можеме да ја подобриме дренажата на земјата, така што нејзините корени се правилно газирани. Како го правиш тоа? Тоа е всушност многу едноставно

Научете како да ја подобрите дренажата на почвата во саксии

Подлогата или садот за саксии што ќе го користиме треба да биде многу порозен, т.е. мора да се состои од повеќе или помалку мали зрна како црн тресет или уште подобро, како вулканска карпа се многу препорачани примери за помкс и акадама. Двете подлоги се увезуваат од Јапонија и се широко користени за бонсаи бидејќи овие, како и нашите омилени растенија, треба секогаш да имаат правилно газирани корени.

Главните разлики се во бојата (белузлаво на образот, кафеава кај акадамата) и фактот дека првиот е подлога што не се распаѓа толку лесно. Акадамата е глина со текот на времето ќе видиме дека се претвора во прашина, што може да биде проблем особено за каудиформите.

Во случај да не сакаме да се комплицираме премногу, можеме да користиме црн тресет измешан со перлит во еднакви делови. Перлитот е исто така минерал од вулканско потекло, но многу потсетува на плута и во боја и во допир; И дури и ако го ставите во контејнер со вода, тој останува да лебди. Но, таа ја има главната предност што е многу лесно да се најде и е многу поевтина (вреќа од 10 литри може да чини околу 7 евра, додека вреќа од 14 литри акадама чини 18-20 евра).

Copiapoa grandiflora

Copiapoa grandiflora

Земајќи го предвид сето ова, можеме да ја подобриме дренажата на почвата од саксиите со засадување на кактуси, сукуленти и / или растенија со каудекс со кој било од подлогите што ги споменавме, или со правење мешавина како овие:

 • 50% црн тресет + 50% перлит
 • 40% црн тресет + 30% перлит + 30% акадама
 • 70% пемза + 30% акадама

И ако сакаме да изгледаат уште поубаво, можеме да поставиме мали украсни камења на површината што ќе ги најдеме во продавниците за домашни миленици или расадници.

Откријте како да се подобри дренажата на градинарската почва

Сохрензија формоза

Сохрензија формоза

Ако имаме градина или мало парче земја што сакаме да му дадеме пустински шмек, пред сè мора да провериме колку време е потребно за почвата да ја филтрира водата. За да го направиме ова, она што ќе го направиме е да ископаме дупка длабока околу 30 сантиметри и да ја наполниме со вода. Ако има добра дренажа, нема да потрае повеќе од 2 минути за да се апсорбира скапоцената течност; напротив, ако има лоша дренажа може да трае дури и часови.

Во првиот случај, ние нема да мораме да сториме ништо освен да ја дизајнираме нашата сочна градина 🙂, но ако нашата почва е компактна и чини многу да се исцеди водата, тогаш нема да има друг избор освен да сториме нешто. За наша среќа, коренскиот систем на сукуленти е плиток, и иако најголемите кактуси можат да имаат корени долги неколку метри, тие не се способни да ни создадат проблеми. Од оваа причина, Beе биде доволно да се направат дупки за садење земајќи ја предвид големината на возрасните на видовите што сакаме да ги засадиме, да воведеме црна мрежа за засенчување што ги покрива основата и страните и да користиме каква било мешавина што ја коментиравме погоре.

За мали растенија, како што се Ехеверија или Еониум, друга работа што можеме да направиме е да ископаме дупка, да вметнеме блок (вид што е шуплив внатре) и да ги засадиме садниците во него на ист начин како што би сакале да ги засадиме во тенџере. Лесно нели?

Ако се сомневате, не оставајте ги во мастило ink.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Brina dijo

  Многу добра статија

  1.    Моника санчез dijo

   Драго ни е што ви се допадна, Бринда