Како да направите сечи на сочни растенија?

Sempervivum tectorum

Sempervivum tectorum

Сукулентите се прекрасни. Неговите лисја, често месести, се светли и весели, совршени за да ги има во секој светл агол. Но, исто така, тие се размножуваат многу брзо, Дали знаеше? Ако сте одговориле со не, сигурно ќе бидете среќни да знаете дека за помалку од еден месец ќе можете да добиете нови копии.

И ако не ми веруваш откријте како да направите сечи на сочни растенија, и проширете ја вашата колекција без да трошите пари, или не многу. 😉

Кога добивате сечи од сочни растенија?

Fenestraria aurantiaca

Fenestraria aurantiaca

Најдобро време за множење на вашите сурови тоа е во пролет или летоТоа е кога температурата останува над 15 Целзиусови степени. Можете да го направите и во есен или зима ако имате електричен герминатор (можете да го најдете во продажба во која било онлајн продавница за помалку од 30 евра).

Изберете ги вашите најздрави примероци, кои не се нападнати од чума или имаат некаква болест, така што нивните сечи имаат поголем капацитет за искоренување.

Како да се репродуцираат сочни растенија со сечи?

Сечи на стеблото

Aeonium arboreum "Sunburst"

Aeonium arboreum "Sunburst"

Постојат некои сукуленти што можат да се помножат со сечи на стебла, како што е случајот, на пример, со Ејониуми. За да го направите ова, само мора да исечете стебло со ножици претходно дезинфицирани со аптечен алкохол и да го засадите во тенџере со подлога која има добра дренажа, како и следнава смеса: црн тресет со 50% перлит.

Чувајте го во полу-сенка, со почвата секогаш малку влажна, и ќе видите како за околу 15-20 дена ќе почне да испушта свои корени.

Сечи на лисја

Echeveria strictiflora

Echeveria strictiflora

Некои сочни растенија, како што се Ечеверија или Фенестрарија, може да се помножат со сечи на лисја. Земете ги најздравите, поставете ги на грб во тенџере или послужавник со вермикулит или со горенаведената подлога, и покријте го неговиот крај (каде што ќе излезат корените) со малку земја. 

Чувајте ги во полу-сенка и секогаш држете ги малку влажни. Користете распрскувач за наводнување на подлогата и немојте да ги навлажнувате лисјата. Во текот на една недела или две тие ќе почнат да се искоренуваат.

Млад

алое вера

алое вера

Шмукачите се копии на мајчините растенија. Тие не се сечи како такви, но тие се делови од сукулентите кои исто така многу добро се вкорениле. Да ги разделиме само треба да почекате да бидат со големина што може да се управува, да копате малку во подлогата и внимателно да ги отстраните. Потоа, само треба да ги засадите во тенџере со подлога во полу-сенка или целосно сонце (во зависност од тоа дали мајчиното растение било изложено на сонце или не) и наводнете ги.

Едноставно, нели? Ако се сомневате, не ги оставајте во мастило well.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.