Пахиподиум

Пахиподиумот произведува прекрасни цвеќиња

Lубител на сочни дрвја и грмушки? Вистината е дека, за жал, и покрај постоењето на многу видови, само неколку се тргуваат; од овие, на Пахиподиум тие се несомнено најпопуларните. А, причините не недостасуваат.

Неговите прекрасни цвеќиња даваат многу пријатна арома и неговото одржување не е премногу комплицирано ако секогаш имаме на ум дека не е потребно многу да ги полеваме.

Потекло и карактеристики на пакиподиумот

Тоа е род составен од триесетина видови, дистрибуирани од Намибија, Ангола и Мадагаскар. Тие можат да растат помеѓу 2 и 12 метри во височина, развивање на багажникот кој често е трнлив и тенок, кој со текот на времето може да стане белузлав, особено кај оние што се неприродни, како што се П.ламереи или P. geayii.

Листовите се ланцетни, повеќе или помалку широки во зависност од видот, зелени или синкави во боја, а неговите цветови се групирани во црвени или бели соцвети.

Главни видови

Најпознати се:

Pachypodium geayi

Поглед на Pachypodium geayi

Слика - Викимедија / Кшиштоф Зиарнек, Кенраиз

Тоа е дрво родено на југозападниот дел на Мадагаскар. Има сивкасто стебло, многу шилесто, со тенки сиво-зелени лисја.

Нема заедничко име, но јас лично мислам дека може да се нарече сина или синолисна дланка на Мадагаскар, бидејќи честопати е многу збунета со следниве видови.

Pachypodium lamerei

Поглед на Pachypodium lamerei

Слика - Фликр / elоел во странство

Тоа е ендемично дрво на Мадагаскар, може да достигне повеќе од 8 метри во височина, со дебело стебло со дијаметар до 90 см. Листовите се долги, долги до 40 см и зелени. Цветовите се бели и имаат димензии од околу 8 сантиметри.

Популарно е познато како палма Мадагаскар, иако Пахиподиумот и палмите немаат ништо заедничко.

Pachypodium lamerei во цвет
Поврзана статија:
Pachypodium lamerei

Pachypodium saundersii

Поглед на Pachypodium saundersii

Тоа е мала грмушка ендемична во јужна Африка, поточно планините Лебомбо, КваЗулу-Натал, Мпумаланга и Есватини. Листовите се зелени, а цветовите се бели.

Која е нивната грижа што им е потребна?

Ако сакате да имате копија, препорачуваме да ја обезбедите следната грижа:

Локација

Пакиподиумот, или пакиподиумите како што понекогаш се нарекуваат, тие се растенија што сакаат sunубов кон сонцето. Треба да го примаат преку ден, директно. Но, внимавајте: ако тие се превземања во расадник, треба да се навикнете малку по малку и постепено на kingвездениот крал, инаку веднаш ќе изгорат.

Земјата

  • Саксија за цвеќе: наполнете со порозна подлога. Вулкански песоци како што се акадама или, пред сè, пемза (што е исто така поевтино are) се идеални. Но, може да измешате ситен градежен чакал во еднакви делови - од зрна од дебелина од 1 до 3 мм - со црн тресет ако сакате да потрошите уште помалку пари (вреќа 25кг чакал вреди 1 евро или помалку во која било продавница каде што продаваат градежни материјали ).
  • Градина: тие се многу, многу чувствителни на прекумерно наводнување, така што градинарската почва мора да има одлична дренажа. Во случај да не е, направете дупка за садење од најмалку 50 x 50cm (подобро 1 x 1m) и наполнете ја со мешавина од подлогата споменато погоре.

Риего

Наводнувањето мора да биде многу мало: треба само да наводнувате секој пат кога почвата или подлогата ќе се исуши целосно. Мора да ја насочите водата во близина на стеблото и истурете додека целата почва / подлогата не е добро навлажнета.

Во случај да го имате во тенџере, не ставајте чинија под неа или не ставајте ја во саксија без дупки, бидејќи во спротивно корените ќе изгниет.

Претплатник

Интересно е да се плати во пролет и лето со ѓубриво за кактуси и сукуленти, следејќи ги индикациите наведени на пакувањето на производот.

Множење

Поглед на цутениот пачиподиум

Слика - Викимедија / H.Zell

Пахиподиумот тие се размножуваат со семиња пред с, во пролет или лето. Со исечоци исто така се прави, но е посложено.

Семиња

Се препорачува семето да се посее во широк плех, но со мала висина, со подлоги како што е вермикулит, кој одржува доволно влажност и, во исто време, гарантира брза дренажа.

Постелнината мора да биде поставена во близина на извор на топлина и на светло место, надвор или внатре во куќата со специјална сијалица за растенија. Ако с everything оди добро, ќе видите дека тие ќе почнат да 'ртат по 10-15 дена.

Сечи

Тоа е потежок метод, но во никој случај невозможен. Тоа се прави во пролет или по лето, ако времето е топло, сече гранка и се дозволува раната да се исуши околу десет дена.

Потоа, основата е импрегнирана со хормони за искоренување и се сади во тенџере со, на пример, вермикулит или пемза. Одржување на подлогата влажна, но не и преплавена, ако сè оди добро, ќе испушти корени за дваесетина дена.

Чини и болести

Тие се доста отпорни во целина. Но, памучни мелни бубачки а полжавите можат да бидат страшни, особено второто. За среќа, може да се третира со диатомејска земја или калиум сапун, дури и ако растението е младо со четка натопена во аптека алкохол, проблемот обично се решава.

Рустикалност

Тоа ќе зависи од видот, но Pachypodium lamerei и Pachypodium geayi од мое искуство ќе ти го кажам тоа тие се спротивставуваат на слабите и повремени мразови до -2ºC.

El Pachypodium namaquanum (која патем е во опасност од истребување), напротив, таа е многу почувствителна на студ, толку многу што ако температурата се спушти под 10ºC, почнува да трпи неповратни оштетувања.

Пачподиумот е болен

Слика - Фликр / Зруда

Што мислите за овие растенија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.