Перуански факел (Echinopsis peruviana)

Echinopsis peruviana е колонообразен

Слика - Викимедија / Ренди

El Ехинопсис перуанија Тоа е грмушки кактус со прилично тенки стебла и убава синкаво-зелена боја. Но, кога цвета, дава големи, бели цветови, карактеристика што го разубавува местото каде што е, без разлика дали се чува во градина или во тенџере поставено на терасата.

Друга добра работа во врска со тоа е нејзиниот брз раст. Може да расте околу 30 до 40 сантиметри секоја година, така што Ако брзате да имате градина за кактус, на пример, ќе треба да почекате само неколку години додека не достигне максимална висина.

Потекло и карактеристики на Ехинопсис перуанија

Тоа е кактус познат како перуански факел со колонообразно лежиште во младоста, кој има тенденција да произведува гранки од неговата основа. Роден е на Андите, каде што расте помеѓу 2000 и 3000 метри надморска височина. Стеблата се синкаво-зелени, цилиндрични и можат да достигнат висина од 3 до 6 метри.. Секој од нив има 6-8 добро диференцирани ребра, со белузлави ареоли и 3 до 7 сивкасти или кафеави радијални боцки.

Цветовите се ноќни, што значи дека тие се отвораат во самрак и се затвораат следното утро. Тие се бели и се долги до 24 сантиметри и 4 сантиметри во дијаметар. Тие се бели, а исто така и миризливи. Откако ќе се опрашат, тие даваат плодови со долгнавеста форма и темнозелена боја во внатрешноста на кои ќе најдеме бројни мали поцрнести семиња.

Кои се грижите за Ехинопсис перуанија?

Echinopsis peruviana е кактус кој произведува бели цветови

Слика - Викимедија / Буркхард Мике

Перуанскиот факел е кактус што можеме да го имаме многу години со леснотија. Не бара комплицирана грижа, па затоа е интересно дури и за оние кои немаат големо искуство во грижата за сукуленти. Дали сакате да знаете што е секој од нив?

Локација

Тоа е кактус што му треба директно сонце од мали нозе, така што ќе мора да го ставиме надвор за да може добро да расте. Но, како што понекогаш во градинките ги имаат во затворени простории, важно е ако нашиот примерок доаѓа од такво место да го ставиме во полу-сенка за да избегнеме горење.

За еден месец, почнуваме да го навикнуваме малку по малку на директна светлина на kingвездениот крал. За ова, ќе го ставиме на сончево подрачје еден час или нешто рано наутро или на зајдисонце, кога сонцето не е толку интензивно. Како што поминуваат недели, ние ќе го продолжуваме времето на изложеност за еден час или слично.

Ако е лето, најдобро е да чекате да помине; во спротивно ризикуваме дека нашите Ехинопсис перуанија претрпат тешки изгореници.

Земјата

  • Саксија за цвеќе: специфичен за кактуси ќе се користи како подлога (се продава овде), или мешавина од тресет со перлит во еднакви делови.
  • Градина- Почвата во градината мора да биде песочна и лесна за да може правилно да ја исцеди водата. Овој кактус не поддржува вишок на влага во корените.

Риего

Echinopsis peruviana е кактус

Слика - Викимедија / msscacti // Echinopsis peruviana f cristata

Издржува суша, но не и вишок вода. Затоа, од време на време ќе го напоиме. Letе оставиме подлогата или почвата да се исушат добро, целосно, пред повторно наводнување. Така, корените можат да продолжат да ги извршуваат своите функции со целосна нормалност.

Треба да истурите вода од дожд ако е можно. Тој е најсоодветен. Но, ако не го сфатиме, ништо не се случува: водата од чешма исто така би била вредна доколку е погодна за човечка исхрана.

Претплатник

Ајде да преминеме кон претплатникот на Ехинопсис перуанија. Препорачливо е да се плаќа во текот на пролетните и летните месеци. Тоа е кога расте, и затоа кога има потреба од повеќе „храна“. Поради оваа причина, ние ќе го платиме следејќи ги упатствата на производителот, бидејќи тоа е единствениот начин да се осигураме дека производот ја има очекуваната ефикасност, без да предизвикаме штета.

Кој да се користи? Тоа ќе зависи од тоа дали е засадено во саксија или дали е во земја:

  • Кондензиран: ќе се користат течни ѓубрива, за да можат корените да ги апсорбираат подобро и побрзо. На пример, гуано или какво било течно ѓубриво за кактус (се продава овде) ќе послужи.
  • Во градината: ако е на земја, може да се оплоди со прав или гранулирани ѓубрива. Исто така со течности ако сакате растението да го апсорбира за помалку време. Можеме да користиме вермикомпост (за продажба овде), компост, прекривка, лушпи од јајца.

Множење

Во пролет и лето може да се помножи со семиња и матични сечи. Семето мора да се сее во седишта кои имаат дупка во основата, со почва од кактус. Важно е да ги држите одвоени едни од други, бидејќи на тој начин тие ќе можат да растат подобро. Покрај тоа, тие мора да бидат покриени со тенок слој земја за да не бидат изложени. Тие ќе 'ртат за околу 14 дена, ако се одржливи.

Сечињата се земаат од здрави стебла. Тие треба да бидат со големина од околу 30 сантиметри и треба да бидат засадени во саксии со дупки во основата, со пемза (се продава овде) или слични подлоги, како што е акадама. Потоа, од време на време ќе се напои. На овој начин, ризикот од гниење ќе биде минимален. Ако с goes оди добро, тие ќе се искорени за околу 10 дена.

Чини и болести

Разумно добро се спротивставува на штетниците и болестите, но треба да бидете внимателни со полжави и голтки. Овие животни се хранат со кактуси, па затоа мора да се третираат со репеленти, како на пр оваа.

Рустикалност

El Ехинопсис перуанија може да издржи слаби и повремени мразови, до -2ºC, но само ако температурата брзо се искачи над 5ºC.

Echinopsis peruviana е кактус кој брзо расте

Слика - Викимедија / msscacti

Што мислеше за овој кактус?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.