Сè што треба да знаете за наводнување на сукуленти

метален туш

Наводнувањето е една од најважните и, во исто време, најкомплицирани задачи. Многу е тешко да се контролира, и работите се комплицираат кога треба да наводнувате сукуленти, односно кактуси и / или сочни растенија.

Затоа, ќе ви дадам серија упатства за наводнување сукуленти тоа ќе биде многу корисно за да можат вашите скапоцени растенија да растат без проблеми.

Кога треба да се напојат сукулентите?

Некои велат дека наутро, други тоа навечер, но реалноста е таа зависен. За што? Од две работи: местото каде што живеете и климата во вашата област. Така, на пример, ако живеете на место каде што редовно врне и исто така е студено во зима, наводнувањето ќе биде многу поретко отколку ако сте на брегот на Медитеранот, каде што сонцето е starвезда на небото во поголемиот дел од година.

Поаѓајќи од ова, Willе знаеме дека треба да ги напоиме сукулентите ако:

 • Не се очекуваат врнежи од дожд барем во следните седум дена ако е лето, или 15-20 ако е некоја друга сезона.
 • Температурата се одржува над 10 степени.
 • Подлогата е многу, многу сува, до местото каде што растенијата почнаа да се збрчкаат.
 • Сукулентите растат, што значи дека е пролет и / или лето.

Кое е најдоброто време? Без оглед на сезоната, дојдов до заклучок дека е така попладне, бидејќи на овој начин подлогата останува влажна подолго, така што корените имаат повеќе време да ја апсорбираат. Покрај тоа, ќе ни овозможи да заштедиме малку вода.

Како треба да ги напоите?

Сега кога знаеме повеќе или помалку кога треба да им дадеме вода на нашите сакани мали растенија, да видиме како треба да ги напоиме за да можат да ја апсорбираат скапоцената течност на вистинскиот начин:

 1. Првото нешто што треба да се направи е проверете ја влагата на подлогата. За ова можеме да направиме неколку работи:
  • Воведете тенок дрвен стап (како оној што се користи во јапонските ресторани): ако земјата е влажна, ќе се држи до неа.
  • Користете дигитален мерач на влажност: многу е лесен за употреба. Само треба да го ставите во тенџере за да ни го кажете степенот на влажност. Но, за да биде посигурен, мора да се воведе во различни области (поблиску до работ на садот, повеќе кон центарот).
  • Измерете го тенџерето пред и после наводнување: бидејќи почвата не тежи исто како сува како што е влажна, можеме да бидеме водени од оваа разлика во тежината.
 2. После мора да го пополниме она што го користиме за наводнување и да го насочиме млазот за вода на земја, никогаш до фабриката. Мораме да се осигураме дека е добро навлажнета. За да избегнеме поплави и проблеми, можеме да користиме распрскувач, или, ако имаме многу растенија, да ја отстраниме »артишоката» од садот за наводнување.
 3. Конечно, Ако имаме чинија одоздола, ќе ја отстраниме 15 минути по наводнување да се отстрани вишокот вода.

sedum_rubrotinctum

Ако имате сомнежи, не ги оставајте настрана. Прашање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Raquel dijo

  Добро утро!
  Се надевам дека с still уште си тука затоа што имам сукулент што ми го даде мајка ми, го донесе од Аликанте (каде што го имаше долго време во дворот на куќата) во Барселона (немам тераса, но јас ставете го на многу светло место без директно сонце) дојде убаво .. Само деновите пред да го донесете врнеше многу таму. Тој беше сјаен, но лисјата почнаа да паѓаат, тие паѓаат многу секој ден и не знам што да правам ... стеблото е крзнено и тоа е кафеаво, освен крајот на стеблата кој е зелен како лисјата. Паѓачките лисја не се меки или суви ... Не знам за растенијата, но не изгледаат лошо. Ако може да ми дадете е-пошта или WhatsApp каде да пренесам фотографија, претпоставувам дека ќе ви помогне.
  Може ли да ми кажеш што да правам?
  Многу благодарам!
  Ракел.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Рејчел.
   Ви препорачувам да го извадите од тенџерето и да го завиткате почвениот леб (корените) со абсорбента хартија. Чувајте го ова една ноќ, а следниот ден засадете го во нов сад кој има дупки во основата, исполнет со универзална подлога измешана со еднакви делови на перлит.

   И вода малку. Ако ставите чинија одоздола, отстранете го вишокот вода 20 минути по наводнувањето.

   Честитки!

 2.   Да dijo

  Здраво, имам проблеми со сокот? Не знам како се вика затоа што го купив на саем, но има долго стебло и остава на страните. Ск од пред некое време лисјата и паѓаат, омекнуваат или се збрчкаат, има вода, има светлина итн ... Но, од нив излегува уште едно мало растение до главното стебло, а јас не знам ако ова е причината што најголемата фабрика ги испушта лисјата, ве молам, помогнете

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Јери.

   Дали го имате на сонце или во сенка? Колку често го наводнувате? Дали имате чинија под неа?

   За подобро да ви помогнам, треба да ги знам овие информации. На пример, ако го имате во тенџере без дупки или со чинија одоздола, водата што стагнира во садот и / или во чинијата, корените ќе изгниет и лисјата ќе паднат.

   Ако го имаа во расадникот во сенка, а сега е на сонце, неговите лисја исто така ќе паднат поради таа ненадејна изложеност на сонцето.

   Па, ако се сомневате, контактирајте не

   Честитки!

 3.   Жоакин dijo

  Здраво! Имам ехеверија (барем тука велиме така) е доста голема и изгледа добро. Но, долните лисја (најголемите) Ги забележувате паднати ... с not уште не се збрчкани или кафеави ... но тие се паднати и малку меки ... недостаток на вода? Вишок? Ги имам на балкон со многу сонце. И го полевам 1 пат на секои 15 дена ...

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хоакин.

   Нормално е лисјата подолу да паднат како што никнуваат нови. Не се грижи.

   Ако фабриката прима сонце и е здрава, нема проблем. Но, ако живеете во Шпанија, препорачливо е да започнете со наводнување малку почесто, бидејќи се приближува летото.

   Поздрав.