Алое вера: својства

Алое вера има повеќе својства

Слика – Фликр/Хозе Меса

Несомнено е дека алое вера е многу барано растение: не зборуваме само за фактот дека бара многу малку грижа, туку дека има и повеќекратни корисни својства за здравјето.

Многу е интересно да се одгледува, бидејќи може да биде во саксија, но и во градината. Затоа сакаме да знаете кои се својствата на алое вера и како се користи.

Кои својства ги прави алое вера?

Гелот од алое вера има многу својства

El алое вера Тоа е вид роден во Арабија, иако денес е натурализиран во региони каде климата е топла или умерено-топла, како онаа во другите земји чии брегови ги преплавува Средоземното Море. Всушност, Египјаните, во IV милениум а. В., беа меѓу првите кои го користеа ова растение како лек.

Но, што е посебно во тоа? При вадење на лист, или при засекување, веднаш ќе видиме дека излегува проѕирниот вискозен сок. Па, овој гел е оној кој се користи за подобрување на здравјето. Но, какви својства има?

Антиоксиданс

Сонцето, одминувањето на годините, болестите, континуираниот стрес... сето тоа негативно влијае на телото, го забрзува стареењето и смртта на клетките. Не можете да не стареете, бидејќи тоа е дел од животот од првиот момент кога сме зачнати (во секое време има клетки кои умираат, оставајќи им го местото на другите: така расте), но да, можете да го забавите процесот, на пример со пиење сок од алое вера.

Најдоброто нешто е што научно е докажано дека делува. Тука ја имате студијата во случај да сакате да ја прочитате.

Го зајакнува дигестивниот систем

Дали често имате запек? Дали имате чувство дека слабо се вари, со болки во стомакот или цревата? Дали се создава многу забен камен помеѓу вашите заби? Ако одговоривте потврдно на некое од овие прашања, Еден начин да се ублажат симптомите или да се спречат во случај на забен камен, е да се вклучи сокот од алое вера во исхраната.

Тоа е храна која ја подобрува цревната микробиота

Алое вера има многу медицински намени

Сигурно сте слушнале за пре и пробиотици. Се тренди! Но зошто? Бидејќи се покажало дека постојат корисни бактерии за организмот, без кои можеме да имаме многу проблеми. На пример: кој не почувствувал силно чешање во некој дел од телото по земањето антибиотици?

Па, една од најчестите причини е нерамнотежата во микробиотата. Да го нема тоа непријатно чувство, се препорачува да се земе алое вера, бидејќи слузите кои се наоѓаат во гелот служат како храна за овие микроорганизми., додека се бори со патогени.

Исцелување и навлажнување на кожата

Гелот од алое вера главно се користи за нега на кожата. Многу е корисно за ублажување на чешањето и иритацијата, а исто така и за малку побрзо зараснување на раните.. Затоа, неговата употреба се препорачува за лекување, на пример, акни, сува кожа или псоријаза се додека не е сериозна.

Ги регенерира коскените клетки

Ова се должи на емодин, супстанца која се наоѓа во лисјата. Ова помага во зајакнување на коските на телото, бидејќи ја стимулира регенерацијата на клетките. Така, служи за лекување на губење на минерали во скелетот, па би можело да биде многу интересно барем да се намали ризикот од заболување од некои болести на зглобовите, како што се ревматоиден артритис или остеоартритис, или малку да се ублажат симптомите.

Какви контраиндикации има?

Колку и да е корисно, не секој може да земе алое вера. И тоа е дека ако страдате од Кронова болест, колитис или ако обично имате хемороиди, не треба да го консумирате бидејќи можат да ги влошат симптомите.

Покрај тоа, и како мерка на претпазливост, секој што сака да започне третман со гелот и/или сокот треба прво да го проба: консумирајте мала доза и видете како ќе реагира. Тоа не е многу токсично растение, но во некои случаи, според MedlinePlus, може да имате проблеми со дишењето, осип, па дури и болка во градите.

како го користите алое вера?

Алое вера нашироко се одгледува во саксии.

Да го користите алое вера, тоа што е направено е исечете „стар“ лист (т.е. оној што е најоддалечен од центарот на растението), од основата со остар, чист нож. Потоа, можете да го исечете парчето што ќе ви треба, отстранувајќи ја кората, а остатокот завиткајте го во алуминиумска фолија за подоцна да го ставите во фрижидер.

Секако, имајте на ум дека имате само 5 дена да го искористите тоа пред да се расипе и изгуби хранливи материи. Затоа, важно е секогаш да го земате само она што ќе ви треба во овој момент. И не само тоа: треба да избегнувате да сечете премногу лисја, бидејќи треба време да се добијат нови.

Кога ќе се отстранат премногу, растението станува многу слабо и можеби нема да напредува.. Всушност, тоа е причината поради која се препорачува да се користи кога е возрасен, од 4-годишна возраст; бидејќи ако се направи претходно нема да има можност да продолжи да расте.

Дали се осмелувате да го имате вашето растение алое вера? 😉


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.