Сукуленти од сенка: видови и основна нега

Хавортиите се сочни сочни растенија

Сукулентите од сенка се омилени за украсување ентериери, како и оние агли на градината или дворот каде сончевата светлина не стигнува директно. Иако повеќето видови треба да бидат на отворено, во многу изложени области, за среќа има и други кои претпочитаат да бидат малку заштитени.

Дали сакате да знаете што се тие? Тогаш запишете ги нивните имиња, затоа што сме сигурни дека ќе сакате да ги имате овие сукуленти во сенка во вашиот дом или градина.

Видови на сукуленти од сенка

Постојат неколку видови сукуленти кои можат да бидат во сенка и кои, покрај тоа, можат да се садат и во саксии и во земја. Оние што ги препорачуваме подолу се овие:

Алое вариегата

El Алое вариегата тоа е еден од ретките видови алое што најдобро расте во сенка или полу-сенка. Достигнува максимална висина од 30 сантиметри, и развива месести, темно зелени лисја со бели ленти. Нејзините цвеќиња никнуваат од кластер висок околу 20 сантиметри и имаат тубуларна боја, портокалова боја. Отпорен на повремени мразови до -2ºC.

Церопегија дрво

Ceropegia woodii е висечка трева

Слика - Викимедија / Салицина

La Церопегија дрво Тоа е виси сукулентно растение кое има лисја во форма на срце, зелени со бели линии на горната страна и виолетови од долната страна. Може да биде долга и до 4 метри, но ако ви изгледа многу, секогаш можете да го исечете во пролет. Цветовите се долги 3 сантиметри и се бледо бели и магента. Не можам да го поднесам студот.

Гастерија ацинацифолија

Gasteria acinacifolia е сочно сочно

Слика - Викимедија / Мајкл Волф

La Гастерија ацинацифолија Тоа е не-кактуси сочни со издолжени, зелени лисја и дамки со посветла боја. Достигнува приближна висина од 10 сантиметри, за околу 40 сантиметри или повеќе во дијаметар, бидејќи има тенденција да произведува многу пијавки. Цветовите се црвено-портокалови и се групирани во inflorescences долги околу 30 сантиметри. Отпорен на слаби мразови до -3ºC.

Epiphyllum angulger

Epiphyllum anguliger е сукулентна висечка сенка

Слика - Викимедија / Запион

El Epiphyllum angulger е епифитичен кактус кој има стебла со длабоки лобуси, широки помеѓу 3 и 5 сантиметри и долги 1 метар, зелена од двете страни. Цветовите се бели, со дијаметар од околу 5 инчи и цветаат кон крајот на есента или раната зима ноќе. Потребна ви е заштита ако температурата падне под 16ºC.

Haworthia cymbiformis

Haworthia cymbiformis е зелено сочно растение

Слика - Викимедија / Абу Шавка

La Haworthia cymbiformis тоа е сурово што исто така формира групи. Има повеќе или помалку триаголни и зелени лисја. Има димензии од околу 30 сантиметри, сметајќи ги цицачите, и е растение кое произведува бели цветови во облик на цевка. Може да биде надвор цела година, додека температурите не се спуштат под -2ºC.

Haworthia limifolia (е сега Haworthiopsis limifolia)

Haworthia limifolia е сукулент кој сака сенка

Слика - Викимедија / Вселенска птица / Миндир

La Haworthiopsis limifolia е мало и компактно сочно растение, кое расте околу 12 сантиметри во дијаметар за околу 4 сантиметри во висинаНа Има месести, многу тврди, светло зелени лисја. Цветното стебло е високо 35 сантиметри, а белите цветови никнуваат едвај еден сантиметар во дијаметар од неговиот горен дел. Издржува студ и мраз до -2ºC.

Schlumbergera truncata

Божиќниот кактус е епифитично сочно растение

Слика - Викимедија / Двајт Сиплер

Познато е како божиќен кактус y е епифитичен или висечки сукулент кој се развива рамни, зелени стебла долги до 1 метарНа Цвета во зима, а тоа го прави со производство на тубуларни црвени, розови, портокалови или бели цветови кои излегуваат од врвот на стеблата. Може да толерира повремени и краткотрајни мразови до -2ºC с it додека е заштитено.

Sempervivum tectorum

Sempervivum tectorum е сукулент кој формира грутки

El Sempervivum tectorum тоа е сурово што формира групи составени од многу пијавки. Лесно е за она што започна како единствен примерок да заврши за кратко време да наполни саксија со дијаметар од околу 10 сантиметриНа Неговите зелени лисја со црвени врвови, а цветовите се црвеникави. Тој е многу отпорен на студ. Поддржува до -18ºC.

Како се грижат за нив?

Сега кога знаете кои од нив можете да ги ставите дома или во сомнителна градина, може да се сомневате како треба да се грижат за нив. Затоа, не сакаме да ја завршиме статијата без да разговараме со вас за грижата што треба да им ја пружите:

Локација

Сукуленти Тие мора да бидат на место каде што има многу јасност, но оние што ги видовме мора да бидат заштитени од директно сонце, бидејќи тие се растенија што горат ако ги погоди.

Ако треба да се чуваат во затворени простории многу е важно тие да бидат сместени во просторија со прозорци преку која навлегува природна светлина.

Земјата

  • Саксија за цвеќе: мора да се наполни со подлога за кактуси и сукуленти (се продава овде).
  • Градина: земјата треба да биде светлина; ако баричките лесно се формираат, измешајте со еднакви делови перлит.

Риего

Бесмртната е сочно сочно растение

Сенка сукуленти треба да се напои кога е видлива подлогата или сувата почва, еднаш или двапати неделно. Имајте на ум дека во затворени простории, како и на отворено ако е есен / зима, на почвата и треба подолго време за целосно да се исуши, па доколку се сомневате, проверете ја влажноста пред наводнување. Можете да го направите ова со метар (се продава овде) на пример, или ако претпочитате со вметнување на тенок дрвен стап: ако излезе речиси чист кога ќе го отстраните, тогаш треба да наводнувате.

Претплатник

Така, тие можат да растат добро важно е да ги платите во текот на пролетта и летото со специфично ѓубриво за овие растенија (за продажба овде). Препорачливо е да биде течно ако се во саксии, бидејќи на овој начин хранливите материи ќе се апсорбираат за помалку време и без да се влоши дренажата на подлогата.

Рустикалност

Тие се растенија кои поддржуваат топли температури, но не сите се спротивставуваат на студотНа За повеќе информации, погледнете ја листата на растенија погоре.

Што мислите за овие сенки сочни растенија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)