Како да се третира фузариозата во сукуленти?

Фузариум

И кактусите, сукулентите и каудициформните растенија можат да бидат погодени од габата Фусариум што предизвикува фузариум. И тоа е кога се напојат прекумерно или ако примаат многу дождовница што се сади во земја во која има многу слаба дренажа, многу е лесно овој микроорганизам да им предизвика многу проблеми.

Но не грижи се: не само што може да се спречи, туку може да ги спаси и вашите сакани заболени растенија. С you што треба да направите е да ги следите советите што ви ги нудим подолу.

Што е тоа?

Фузариум во кактус

Сликата е избрана од Cactusnursery.co.uk

Фузариумската болест, како што споменавме, е предизвикана од габата Фусариум. Исток тоа е микроорганизам што се наоѓа во земјата, каде што останува да чека да се оствари топлото и влажно време на пролетта и на тој начин да се испуштаат неговите спори кои ќе бидат транспортирани од ветрот.

Кои се симптомите?

Симптоми кои ги имаат сукулентите се следниве:

 • Венее стеблото, кое тече од корените нагоре
 • Изгние на стеблото
 • Забавување на растот
 • Губење на природна боја
 • Лисјата паѓаат ако ги имам
 • Смрт

Како се бориш?

За да се спречи напредок на болеста, она што треба да се направи е пресечени во потера со назабен нож претходно дезинфициран со аптека алкохол, нека се исуши раната на она што сега се сечи една недела, а потоа засади го во тенџере со подлога која добро се исцедува, како што се образ или акадама. Исто така, многу е препорачливо да се третира со спреј фунгицид, за секој случај.

Дали може да се спречи?

Pумица

Слика од pomiceperbonsai.com

За среќа, да. Начинот да се спречи фузариум е контролирање на ризиците и користење подлоги кои добро ја исцедуваат водата. На овој начин, избегнувате преземање непотребни ризици.

Дали имавте сомнежи? Не оставајте ги во мастило. Прашање 🙂


4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Chloe dijo

  Здраво Моника!
  Имам прашање во врска со ова прашање, ми дадоа кактус (не го знам типот, но тој е највообичаен, кој е како топка), имаше 4 кактуси во ист сад кои делеа корени, и таму беше момент кога еден од нив почина. тие, па решив да ги разделам и да ги сменам во тенџере, со специфична почва за кактус.
  Во моментов, имам два во тенџере и еден во друг; по трансплантацијата, сите тие малку се намалија, и не знам дали имаат бубачки или нешто слично, но не ги гледам како буцкасти како што беа.
  Што можам да направам? Се најдобро.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Клое.

   Може ли да ни испратите фотографија на нашиот профил Facebook? Можеби нешто не е во ред со наводнување.

   Честитки!

 2.   Елиса Рендон dijo

  Здраво! Лисјата на моите сукуленти станаа црни и меки и паѓаат еден по еден. Веќе не знам што да правам, го контролирав наводнувањето за да го направам помалку, им го сменив местото бидејќи на балконот иако директното сонце не им дава температура е помеѓу 30-35 степени

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Елиса.

   И каква е земјата? Кога се засадени во тешка, компактна почва, тие можат брзо да изгниет. Затоа е важно подлогата да има бисер, пемза или слично.

   Исто така, мора да избегнеме ставање чинија под садовите, освен ако не се сетиме откако ќе го исцедиме после секое наводнување.

   За секој случај, препорачувам да ги третирате со фунгициди што содржат бакар, бидејќи ако страдаат од вишок вода, габите ќе им наштетат повеќе.

   Поздрав.