Мандакару (Cereus jamacaru)

Cereus jamacaru е голем кактус

Слика - Викимедија / Јосенилдо Безера да Силва

El Цереус џамакару Тоа е многу посебен кактус, бидејќи не е типичен оној што би го нашле во регион кој е скоро секогаш сув. Иако не сака да ги наводнува своите корени, не е од оние што можат да издржат долги периоди на суша како другите. Но, ова, кога зборуваме за овој вид на растение, носи мала непријатност како придружник: му треба заштита од мраз.

И тоа е дека кактусите кои живеат во исти услови како нашиот протагонист не еволуирале да издржат ниски температури бидејќи ги нема во нивните природни живеалишта. Од оваа причина, се грижи за а Цереус џамакару можеби нема да биде толку лесно како што мислите.

Потекло и карактеристики на Цереус џамакару

Cereus jamacaru е арбореал кактус

Слика - Викимедија / Сијам 07

Тоа е колоноозен кактус ендемичен за Бразил, особено го наоѓаме, меѓу другите бразилски држави, во Рио Гранде до Норте, Баија, Минас raераис и Пернамбуко. Го добива заедничкото име мандакару, и тоа е растение што со текот на времето достигнува и до 9 метри во височина. Стеблата се прилично тенки, не повеќе од 15 сантиметри, иако главното стебло навистина надминува 40 сантиметри.

Тоа е трнливо растение. Има 5 до 7 радијални боцки долги 1,5 сантиметри и 2 до 4 централни боцки долги од 8 до 20 сантиметри. Цветовите се појавуваат само на зрели примероци и се долги до 25 сантиметри.. Тие се бели во боја, а кога се опрашуваат тие даваат црвеникаво овошје долго околу 10 сантиметри кое содржи бројни мали семиња.

Грижа за Цереус џамакару

Мандакару е интересно растение што треба да се има во градината. Има брза стапка на раст кога времето е топло, а за време на цветната сезона се полни со цвеќиња. Иако е точно дека ќе треба да го заштитиме ако има мразови, остатокот од годината ќе расте многу добро надвор.

Покрај тоа, обично нема сериозни проблеми или болести со штетници. Но, внимавајте: ова не значи дека не можете да ги имате. И, ако наводнуваме повеќе отколку што е потребно, или ако почвата е многу компактна и не дозволува вода да поминува, тогаш патогените габи би можеле да предизвикаат сериозни проблеми. Затоа, ајде да видиме како се грижи:

Клима

Дали сакате да го имате надвор цела година? Ако е така, имајте на ум тоа идеално, не треба да падне под 0 степени. Можно е возрасните и аклиматизирани примероци да издржат слаби и спорадични мразови до -2ºC, но ние не препорачуваме да се изложува на тие температури без заштита.

Локација

Cereus jamacaru е тропски

Слика - Викимедија / Сијам 07

 • Надвор: ќе биде добро во карпеста куќа на пример, или во тенџере, но секогаш во сончево подрачје, или барем во онаа каде што има многу светлина.
 • Внатрешни работи: ако го имате дома, ќе најдете соба со многу светлина; односно оној што изгледа добро во текот на денот без потреба да се вклучи светилка.

Почва или подлога

 • Градина: важно е почвата да е песочна и лесна. На овој начин, дренажата ќе биде точна за Цереус џамакару.
 • Саксија за цвеќе: наполнете го со мешавина од еднакви делови на црн тресет и перлит. Алтернатива може да биде подлога за кактус, но мора да биде со висок квалитет (како на пр оваа).

Риего

Наводнувањето ќе биде ретко, но нешто почесто од она што би му го дале на друг кактус. Имено, во пролет, а особено во лето, ќе го полеваме еднаш неделно. Ако е случај да има прогноза за дожд или да врне кога треба да го напоиме, нема да го полеваме затоа што со дождовната вода ќе има повеќе од доволно.

Ако ви се случува да го одгледувате во тенџере, не е добра идеја да ставите чинија под неа. Мислете дека кога наводнувате, водата ќе се спушти и ќе остане во садот. Ако не се отстранат, корените ќе изгниет со текот на времето и ќе умрат.

Претплатник

Претплатникот на Цереус џамакару тоа ќе се направи во текот на пролетта и летото. Користете ѓубриво за кактус, по можност течно (како на пример оваа), откако ќе ги прочитате упатствата на пакувањето, бидејќи е важно да не ја надминувате препорачаната доза, бидејќи тоа ќе го доведе растението во ризик.

Множење

Се множи со семиња и сечи. Вистинското време е пролет, откако се воспостави и студот го остави зад себе.

 • Семиња: семето на мандакару е многу мало, затоа треба да се сее во саксии со земја од кактус, обидувајќи се да не ги закопа премногу. Всушност, најдобро е да ги ставите на површината на подлогата, и одозгора истурете малку подлога. Ставете го семето надвор, во светла област и држете ја почвата влажна.
 • Сечи: ќе се исечат парчиња од најмалку 30 сантиметри. Потоа, тие ќе бидат оставени да се исушат во полу-сенка една недела, и конечно ќе бидат засадени во саксии со дијаметар од околу 20 сантиметри, со тресет измешан со перлит во еднакви делови.

Трансплантација

Cereus jamacaru е трнливо растение

Слика - Викимедија / Марсело Силва де Карваhoо Делфино

Ако сакате да го засадите во градината, направете го тоа кога ќе завршите со искоренувањето во тенџерето, односно кога корените излегуваат низ дренажните дупки, и кога е пролет.

Во случај да го имате во тенџере, на Cereus jamacaru ќе му треба поголем на секои 2 или 3 години.

Чини и болести

Тоа е здрав, но може да има mealybugs на стеблата, лисна вошка во цветни пупки, па дури и габи како што се фитофтора или Роја. Поради оваа причина, неопходно е да се одржува добро напоено и оплодено, бидејќи тоа ќе го минимизира ризикот дека ќе заврши со некои.

Рустикалност

Не поддржува мраз.

Што мислеше за Цереус џамакару?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.