Cyphostemma juttae (порано Cissus juttae)

Цифостема јута

El Цифостема јута Тоа е каудиформно растение (или растение со каудекс) широко одгледувано во региони со топла и тропска клима. Неговата големина, светло зелената боја на месести лисја, нејзините впечатливи плодови, како и интересната отпорност на студ, го направија вид многу сакан од сите loversубители на сукуленти.

Исто така е многу прилагодлив, може да го имате и во тенџере и во градината. Па, што чекаш да добиеш? 😉 Следно ќе ви кажам кои се неговите карактеристики.

El Цифостема јута тоа е вид бавно растечко сочно растение кои припаѓаат на ботаничкото семејство Витацеа потекнува од Африка, поточно од Намибија. Тој беше опишан од Динтер и Гилг во 1967. Познат е како копи од копиле, диво грозје, грозје од дрво и грозје од Намибија.

Ова впечатливо растение расте до висина од 2 метри. Неговиот трупец е многу густ, до 50 см. Добро е заштитен со бели, не-бели кора слични на хартија. Благодарение на нив, можете да се заштитите од прекумерна топлина со одраз на сончева светлина.

Неговите лисја се повеќе или помалку во форма на триаголник. Тие се месести, листопадни (есен во зима) со светло зелена боја, со назабени маргини.. Конечно, цвеќињата не се многу видливи. Тие се групирани во inflorescences во форма на чадор, и се жолтеникави. Откако ќе се опрашат, плодот почнува да созрева, што е црвена бобинка што завршува со зреење кон крајот на летото.

Растение на цифостема јута

Тој е многу отпорен на штетници и болести, но мора малку да го полевате за да избегнете гниење. Фреквенцијата ќе варира во зависност од времето и местото каде што сте, но обично во лето ќе ви треба барем едно напојување неделно, а остатокот од годината на секои 15-20 дена. Исто така е многу важно да се засади во подлога со добра дренажа, како што е пемза, така што корените да бидат добро аерирани.

За остатокот, може да се одгледува на отворено цела година, се додека нема мразови или се спуштаат до -3ºС.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.