Дива Табаиба (Euphorbia regis-jubae)

Дивата табаиба е сочна грмушка

Слика - Викимедија / Франк Винценц

La Euphorbia regis-jubae Тоа е мала сочна грмушка која ретко се продава, но која мислам дека е интересно да се знае. Не надминува два метри во височина, и е вид способен да издржи суша.

Има жолти и релативно големи цветови, нешто невообичаено кај еуфорбиите, кои обично се многу мали. Ова го прави биди украсно растение, со висока украсна вредност.

Потекло и карактеристики на Euphorbia regis-jubae

Euphorbia regis-jubaea е грмушка од Канарија

Слика - Викимедија / Франк Винценц

Нашиот протагонист е растение родно на Канарските Острови, поточно Гран Канарија, Ланзароте и Фуертевентура. Расте и во Мароко и западна Сахара. Достигнува висина од 2 метри и се разгранува од основата на гранките, на многу кратко растојание од земјата. Му недостасуваат трње, но содржи латекс што може да предизвика иритација, црвенило и / или чешање при контакт со кожата. Поради оваа причина, при ракување со него, треба да се користат гумени ракавици, така што ќе имаме заштитени раце.

Цветовите се со дијаметар од околу еден сантиметар, жолти и групирани во соцвети во форма на чадор. Имаат бракти, кои се модифицирани лисја кои ја исполнуваат истата функција како и ливчињата (за да привлечат опрашувачи), и паѓаат пред да заврши зреењето на овошјето. Дивата табаиба цвета од декември до мај на северната хемисфера.

Како се грижите за себе?

Тоа е растение што може да се користи за украсување градини и тераси. Без разлика дали ќе изберете да го имате на земја или во тенџере, сигурно ќе изгледа многу убаво бидејќи, како што ќе видиме, многу е лесно да се грижи.

Каде да го ставам?

La Euphorbia regis-jubae сочно е тоа мора да се стави на отвореноНа Важно е да се наоѓа во област каде што е изложена на сончева светлина, инаку нејзините гранки ќе ослабнат и лисјата повеќе нема да бидат зелени и цврсти.

Исто така, мора да се земе предвид дека не треба да има големи растенија наоколу што му даваат сенка, ниту дека не треба да ги отстранува оние на кои им треба директна светлина.

Какво земјиште ви треба?

  • Ако ќе биде на земја, потребно е земјата да е светлина. Ние мора да избегнеме да го садиме во тешки, компактни почви со слаба дренажа, бидејќи ако го сториме тоа, корените ќе умрат задушени.
  • Ако тоа ќе биде во тенџере, може да се пополни со подлога за сукулентиНа Исто така, важно е садот каде што ќе биде да има дупки во основата.

Кога да се напојува Euphorbia regis-jubae?

Цветот на Euphorbia regis-jubae е жолт

Слика - Викимедија / Франк Винценц

Повремено. Неопходно е да се напои само кога земјата е сува. Обично, Треба да се прави на секои 4 или 5 дена во лето, и на секои 10 или 15 дена во остатокот од годината.

Но, тоа ќе зависи од климата и ако се чува во тенџере или во градината, бидејќи ако на пример климата е сува и е засадена во земја, ќе трае повеќе денови без вода отколку ако е во тенџере На

Дали треба да се плати?

Се препорачува, даНа Особено ако го имате во тенџере, бидејќи корените ги исцрпуваат хранливите материи што се во подлогата од првиот ден. Но, внимавајте, не мора да плаќате во секое време од годината: тоа ќе се направи само во оние месеци во кои времето е добро, со температури над 20ºC.

На крајот на летото, кога времето почнува да се лади, мора да се плати уште од Euphorbia regis-jubae ќе заспие. Во текот на есента и зимата ова растение едвај расте, всушност, единственото нешто што ќе го направи е да ги извршува своите основни витални функции (дишење и потење) за да остане жив.

Да го плати можете да користите специфични ѓубрива за течни сукуленти (на распродажба овде). С long додека се користи според упатствата на производителот, ќе биде многу корисно, бидејќи ќе ви овозможи правилен раст.

Кога треба да се сади во земја или да се смени тенџере?

Euphorbia regis jubae е сочно растение

Слика - Викимедија / Франк Винценц

Бидејќи е растение кое сака топлина, ќе го направиме тоа на пролет, штом минималната температура надмине 20ºC. Ако сакаме да го засадиме во земјата, ќе најдеме сончево подрачје за него и ќе ископаме дупка доволно длабока за да може добро да се вклопи, без да биде висока во однос на земјата. Потоа, ќе продолжиме да го садиме пополнувајќи ја дупката со земја за сукуленти (за продажба овде).

Напротив, ако сакаме да го смениме тенџерето, ќе бараме оној што е со дијаметар од околу 5 сантиметри и повисок од оној што веќе го има, а исто така ќе користиме подлога за кактуси и сукуленти за да го садиме.

Дали имате штетници и / или болести?

Не. Можеби некој може да ве нападне Вудлуз, но нема за што да се грижите. Што повеќе, ако видите чума, секогаш можете да ја отстраните со влажна крпа.

Која е неговата отпорност на студ?

La Euphorbia regis-jubae издржува мразови до -6ºС, но подобро е да не се спуштат под -2ºC.

И со ова завршивме. Се надеваме дека ви се допадна она што го прочитавте за ова iousубопитно грмушко растение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.