Прободена школка (Crassula perforata)

Поглед на Crassula perforata

La Crassula perforata Тоа е типично трево растение што го купувате кога ќе почнете да бидете iousубопитни за овие растителни суштества. И причините не недостасуваат: излегува дека е многу curубопитно, бидејќи е составено од тенки стебла од кои лисјата никнуваат формирајќи розети.

Се продава по навистина евтини цени, нешто што несомнено е многу интересно ако земеме предвид дека лесно се грижи. Да, да, овој вид е погоден за почетници и за сите оние луѓе кои бараат лесни растенија, кои речиси се грижат за себе. Ајде да го запознаеме подобро.

Потекло и карактеристики

Crassula perforata возрасен во градината

Слика - Викимедија / Дејвид St

Познато како crásula perforata, тоа е сукаво или растение сочно растение кое потекнува од Кејп, Јужна Африка. Може да достигне висина од околу 45 см како општо правило, иако може да ги надмине и да достигне 50-60см. Се развива стебла кои, со текот на времето, стануваат дрвенести и кои растат повеќе или помалку исправени. Листовите се месести, долги околу 8-20 мм и ширина од 9-13 см и формираат розети.

Цветовите се паникуларни и терминални, односно кога цвеќињата венеат, таа цветна дршка исто така се суши. Долги се од 15 до 30 см, а цветови имаат крем боја и малку ароматични. Цвета во пролет-лето.

Како се грижиш Crassula perforata?

Локација

Тоа е вид што може да биде и на отворено под полно сонце и во многу светла просторија.

Земјата

Земјиштето треба да има многу добра дренажа, така што:

 • Саксија за цвеќе: многу препорачливо да се пополни со пемза (во продажба овде) или акадама, но исто така нема проблем со црниот тресет се додека се меша со 50% перлит.
 • Градина: мора да направите дупка за садење од околу 50см х 50см, покријте ја со мрежа за засенчување и потоа наполнете ја со подлогата спомената погоре.

Риего

Млада Crassula perforata во саксија

Слика - Фликр / Милагрос Санчез

Наместо тоа оскудни. Во текот на летото, во просек треба да наводнувате 2, можеби 3 пати неделно, но остатокот од годината еднаш на секои 10 дена може да биде доволно. Важно е да го знаете следново за да избегнете проблеми:

 • Ако еден ден треба да наводнете, има прогноза за дожд или мраз, не наводнувајте.
 • Мора да оставите подлогата или почвата целосно да се исушат помеѓу наводнување.
 • Ако водата не навлезе во почвата при наводнување, земете го тенџерето и ставете го во слив со вода, така што добро се навлажнува.
 • Никогаш не наводнувајте одозгора, односно мокрење на лисјата, бидејќи во спротивно може да предизвикате изгореници, па дури и гниење.

Претплатник

Од пролет до крајот на летото препорачливо е да се плати Crassula perforata со специфични ѓубрива за сукуленти (за продажба овде) следејќи ги индикациите наведени на пакувањето на производот, или со Сина нитрофоска, дозата е мала лажица на секои 10-15 дена.

Множење

Иако произведува семиња, ретко може да се видат на одгледување, така повеќе се множи со сечи. Како и да е, да видиме како да постапите во секој случај:

Семиња во пролет-лето

Тие мораат сее во саксии со дренажни дупки исполнети со универзален растечки медиум помешан со еднакви делови перлит, и покриени со тенок слој од претходно измиен речен песок, пемза или слично. Откако ќе се напои, мора да се стави надвор, во полу-сенка (но тие имаат повеќе светлина отколку сенка) и да ја одржуваат подлогата секогаш малку влажна.

Така, ако с goes оди добро, тие ќе 'ртат за околу 15 дена.

Сечи во пролет

Тоа е најлесниот и најбрзиот начин за да добиете нови копии. Само треба да исечете стебло, да ја оставите раната да се исуши околу една недела во полу-сенка и конечно да ја засадите во индивидуален сад со пемза на пример. Пред тоа, можете да ја импрегнирате основата со хормони за искоренување, нешто што несомнено ќе помогне да се искорени подобро, но навистина не е многу важно, бидејќи овој вид има тенденција да се искорени многу добро.

Takeе бидат потребни околу две до три недели за да се направи тоа.

Штетници

Crassula perforata во градинка

Слика - Викимедија / Mostafameraji

Тоа е многу силно и отпорно растение. Сепак, во сезоната на дождови треба контролирајте полжави и голтки, бидејќи имаат тенденција да ги јадат лисјата и стеблата ако се нежни.

Каранфилче од лук
Поврзана статија:
Домашни лекови против полжави

Болести

Е има само ако се напои прекумерно, што ќе биде кога ќе бидат погодени корените опортунистички габи. За да го направите ова, нема ништо како контрола на наводнување и не мокрење на лисја или стебла.

Време на садење или пресадување

Во пролет, кога минималната температура е 15ºC или повисока.

Ако го имате во тенџере, преместете се во поголем секој пат кога ќе видите како излегуваат корени низ дренажните дупки или кога ќе забележите дека нивниот раст престанал. Повеќе или помалку, на секои 2 години, додека не ја достигне својата конечна големина.

Рустикалност

Поглед на Crassula perforata

Слика - Викимедија / Јакопо Вертер

Се спротивставува на слабите мразови до -3ºС, може да се спушти до -5ºC ако е заштитено и со суво земјиште. Како и да е, идеалот е да не се спушти под 0 степени.

Што мислеше за Crassula perforata? Дали имате или ќе имате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.